Scarface - Tony Montana Life-Size Bust

Sideshow Collectibles

Product Type: 1/1 Lifesize Bust
Limited Edition: 60
Product Size:
 20" H (508mm) x 11" W (279.4mm) x 11" D (279.4mm)
Product Weight
:  24.00 lbs (10.89 kg)
Release Date: 200
6

01 Kasım 2014

Senaryosunu Oliver Stone'un yazdığı, Brian De Palma'nın kült yapıtı "Scarface", bizdeki adı ile "Yaralı Yüz" 1983 yılında vizyona girdiğinden beri her sinema sever tarafından defalarca izlenmiş kült film kategorisine yükselmiş bir baş yapıttır. Kübalı Tony Montana'nın Miami'de yükselişini anlatan filmde Al Pacino en iyi rollerinden birini çıkarmıştır.

2006 senesinde SideShow Collectibles bu kült karakterin 60 limitli 1/1 ölçeğinde life-sized büstünü üretir. Sadece Amerika kıtasından satışa sunulan bu büst, SideShow'un Türkiye distribütörü Jedbang'in sahibi Ertan Ergil a.k.a Jedmau'ya hediye edilmiştir. 2009 yılında kendisini bin bir güçlükle ikna edip bu büstü koleksiyonuma kattım. Ertan güzel numara seçmişti. 10 numaralı versiyon koleksiyonumda sayesinde.

Büstün Amerika satışı hemen sold-out olunca 100 limitli, çizgili koyu takım elbiseli Avustralya versiyonu çıktı. Ben şahsen bu versiyonu görmedim ama "11 numaralı versiyonu bendeydi" bir zamanlar diye anlatmıştı sevgili Ertan.

Son olarak da 150 limitli mavi takım elbiseli Avrupa versiyonu piyasaya sunuldu. Bu büstlerden bir tanesi mart 2012'de Napoli'de bir mafya babasının evinde polis baskını sırasında ele geçirildi.

İlk 60 limitlideki boyama kalitesi bu diğer 2 büstün çok çok ötesinde olmasına rağmen diğerleri de, cam göz ve kirpik kullanımı gibi detaylar ile gerçekliğe çok yakın durmuşlardır.

2007 yılında SideShow Collectibles bu sfer büstün prototipini açık arttırmada satışa sundu. Yaklaşık 7.000 USD.- gibi bir fiyata alıcı bulan prototip'de siyah beyaz takım elbise ve olağanüstü bir boyama kullanılmıştı. Sadece 1 limitli olan prototip aynı zamanda SideShow un özel ıslak imzalı sertifikası ile birlikte satıldı. Sertifikada "one-of-a-kind" bir ürün olduğu ve de, ne SideShow'da, ne de başka bir yerde bulunmadığı, tek bir tane olduğu vb. gibi ibarelerin altını SS'un yaratıcı direkötörü Thomas Gilliland imzalamış. Bu versiyon da gene şu anda İstanbul'da bir koleksiyonerde bulunmaktadır.