HOLLYWOOD COLLECTIBLES GROUP - ROCKY LIFESIZE BUST

Brezilyalı heykeltraş Edinho Maga'nın Hollywood Collectibles Group için sclupt'ını yaptığı Rocky Lifesize bust, şimdiye dek çıkan Rocky heykellerinin en başarılısı diyebilirim. Rocky III'deki halini yansıtan büstün boyaması biraz daha iyi olabilirmiş tek eksiği bu. Edinho Maga'nın kendisinin boyadığı versiyonu çok daha gerçekçi duruyor, belki repaint gerektirebilir ama çok da gerekli değil, iyi bir display ve ışıklandırma ile Madame TUssaud'daki Rocky'i aratmayacak kalitede..Onun dışında 500 limitli olarak üretilmesini, pozlamasını ve base'ini gayet başarılı buldum.

Sayfanın altına doğru scrool ederseniz Rocky filmleri ile ilgili inceleme yazımı okuyabilir ve hoparlörünüzün sesini açarsanız da eski günlere giderek tatlı bir nostalji yaşayabilirisiniz...


EDINHO MAGA PAINTED VERSION

 

 

     
 

 
Yönetmen: John G. Avildsen
Yapımcı: Robert Chartoff, Irwin Winkler
Senaryo yazarı: Sylvester Stallone
Oyuncular: Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Burgess Meredith
Tony Burton
Görüntü yönetmeni: J. Clark Mathis
Film müzikleri: Bill Conti
Yapım yılı, ülkesi: 1976, ABD
Dağıtım şirketi: United Artists
Süre: 120 dk.
Dil: İngilizce
Bütçe: 1.100.000 dolar
Gösterim tarihi: 1976
Devam filmi: Rocky II

 


İ
lki 1976'da çekilen Rocky'nin senaryosu da, 1975 senesinde "Muhammad Ali-Chuck Wepner" arasında Clevland Ohio'da geçen maçın etkisinden kurtulamayan Sylvester Stallone tarafından kaleme alınmıştır. O zamana kadar küçük bütçeli filmlerde oynayan oynayan Sylvester Stallone, Rocky senaryosuyla birçok yapım evi ve prodüktöre başvurmuştur, içlerinden bazıları senaryoya ilgi duysada Stallone'un başrolde kendisinin oynaması şartına sıcak bakmamıştır.  Sly, United Artists ile ilk görüştüğünde Rocky rolü için, Robert Redford, Ryan O'Neal, Burt Reynolds veya James Caan istenmiş ama Stallone kabul etmeyince gene anlaşmaya varılamamıştır. En sonunda bir yapımcı Stallone'u oynadığı "The Lord's of Flatbush" adlı filmdeki rol arkadaşı Perry King zannedip Rocky rolünü kendisine vermiştir, böylece kendisini büyük başarı ve şöhrete taşıyacak olan yolun kapısı küçük bir yanlışlıkla da  olsa açılmıştır.

1977'de aday olduğu 10 daldan en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar alan filmde, Philadelphia'lı Rocky Balboa'nın iş dışı zamanlarında yerel bir kulüpte boks yaparken keşfedilerek kısa zaman içinde dünya şampiyonluğuna kadar giden yolda başından geçenler anlatılır. Film aksiyonun yanında drama olarak da Rocky'nin Adrian'la olan aşkını ve antrenörü Mickey ile olan baba/oğul yakınlığındaki ilişkisini de çok başarılı bir şekilde seyirciye sunar. Filmin sonunda Balboa'nın ağır siklet dünya boks şampiyonu Apollo Creed'a karşı ancak 1 round dayanabilmesi beklenmesine rağmen, 15 round boyunca eşit derecede mücadele etmesi ve sonunda çalan gong ile arka plandaki Bill Conti'nin "Gonna Fly Now" müziği eşliğinde Apollo'nun Rocky'e sarılıp  "Ain't gonna be no rematch" sözleri ile filmi izleyen herkesin gözünün yaşarmasına sebep olmuştur.

28 günde 1 milyon dolar bütçe ile çekilen ve box office'de toplam 225 milyon dolar gişe yapan film, Oscar töreninde Scorsese ve De Niro'lu "Taxi Driver" ı geçerek en iyi fim ödülünü almıştır. 

Filmin başarısından sonra sırasıyla; 

1979 Rocky II ;

Apollo ve Rocky tekrar karşılaşırlar. Son roundda yavaş çekimde beraber yere düşme sahneleri ve Rocky'nin ayağa kalkması ile maçın kazananı olması en etkileyici sahnelerden biridir.

1982 Rocky III ;

Mickey ölür, Apollo Rocky'i çalıştırır. Bu kez rakip A Takımı'ndan tanıdığımız "Mr.T" nin  canlandırdığı Clubber Lang'dir.

Bu filme 80'li yılların da bir simgesi haline gelmiş olan Survivor grubunun "Eye of The Tiger" şarkısı damgasını vurur. Bu parça eşliğinde Apollo ile Venice Beach'de, deniz kenarında yaptıkları koşu antrenmanları, ikonik film sahneleri arasındadır. 

1985 Rocky IV ;

Sovyet boksör Ivan Drago'yu
iki metre boyunda, 118 kilogram ağırlığındaki Dolph Lundgren'in canlanlandırdığı bu filmde, Apollo Creed bir gösteri maçında ringde Drago tarafından öldürülür ve Rocky Balboa, Sovyetler Birliği'ne rövanş maçına gider. Rocky'i bu zorlu maça Sibirya'da hazırlayacak kişi ise bu kez  Apolo'nun antrönörü Duke'dir.

Filmde gerçek hayatta Sylvester Stallone ile evli olan "Brigitte Nielsen" İvan Drago'nun karısı ve menajeri rolünde oynar. Müzikleri ile ön plana çıkan filmde Rocky'nin Lamborghini Jarba arabası ile "No Easy Easy Way Out" parçası eşliğinde eski hatıralara dalması, Survivor'ın "Burning Heart" parçası ile karlarla kaplı Rusya'da yaptığı antrenmanlar ve James Brown'ın seslendirdiği "Living in America" ile Apollo'nun dansı hafızalara kazınmıştır.

1990 Rocky V;

Ivan Drago ile geçirdiği ağır maçın ardından evine geri dönen Rocky Balboa, maçtan beyninde aldığı ağır darbeler sonucu ağır bir hasarla çıkmıştır ve karısı Adrian'ın isteği ilede ringlere dönme konusunda isteksizdir. Rusya dönüşü emekliliğini açıklacayacak olan Rocky, George Washington Duke'ün onu Union Cane ile ünvan maçına çağırması ile karasız kalır ve üstüne üstelik birde kayınbiraderi Paule'nin yaptığı bir hata ile tüm servetini kaybedince eskiden yaşadığı Philadelphia'ya geri döner. Elinde sadece eski antrönörü Mick'den kalma bir spor salonu vardır.

Rocky, başka boksörleri çalıştırmaya başlar. Bu arada karşısına kendisine hayran olan amatör boksör Tommy Gunn çıkar. Tommy çok hırslıdır ve Rocky'den kendisini çalıştırmasını ister. Rocky Tommy'i kırmaz ve onu çalıştırmaya başlar fakat bu arada oğluyla yeterince ilgilenemez ve ailesini bile ikinci plana atar, tüm gayretiyle Tommy'nin başarısı için çalışır. Ama Tommy kazandığı birçok maçdan sonra Rocky'e büyük nankörlük yapacaktır.

Gerçek hayatta da profesyonel ağır siklet boksör olan 21 yaşındaki Tommy Morrison'un canlandırdığı Tommy Gunn karakteri ile Rocky by kez antrenörlüğe soyunur.

Rap müzik grubu Snap'in olağanüstü müzikleri ile her bir sahnesi videoklip tadındaki bu film gişede beklenen hasılatı yapmasa da bana göre Snap'in "Keep it Up" ve "Go For It" parçaları ile en iyi Rocky sahnelerine sahiptir.

Bu filmin gerçek hayattaki trajik yanları ise; Tommy Morisson'un 1996'da boks maçları esnasında kandan HIV virüsü kapıp Aids olması ve hayata veda etmesi ile aynı zamanda gerçek hayatta da Stallone'un oğlu olan ve Rocky V de de oğlunu canlandıran Sage Stallone'un 2012 yılında 36 yaşında kalp krizinden ölmesidir.

2006 Rocky VI;

Rocky Balboa ringlere veda edeli seneler olmuştur. Artık eski günlerin hayali ile yaşamaktadır. Eski günlerden hayali ise vefat etmiş olan eşi Adrian Balboa'dır. Düzenli olarak mezarına gitmekte ve onun yanında oturmaktadır. Hatta oturmak için mezarlıkta bir ağaca sıkıştırdığı bir sandalyesi bile vardır. Artık hayat ona anlamsız ve gereksiz gözükmektedir. Eski dostu Paulie (Burt Young) "bırak bu işleri Rocky, bu günü yaşa" dese de Rocky bildiğini okur. Zaten Paulie'de öyle söylemesine karşın alkol müptelası olmuş ve o da belli etmese de o günlerde kalmış bir adamdır. Eski boksör yeni lokanta sahibi Rocky'nin oğlu ile de sıkıntılı bir yaşamı vardır. Onun gölgesinde ve isminin altında ezilen genç Rocky (Milo Ventimiglia) sürekli Rocky'den uzak durmaya çalışmaktadır.

Böyle karmaşık bir psikoljik yapı içindeki Rocky Marie (Geraldine Hughes) ile tanışır ve hayata yeniden dönme ihtiyacı hisseder. Bölge kuruluna yeniden boks lisansı için başvurur. Bu arada televizyonlar da o an ki ağır siklet şampiyonu (Mason The Line Dixon) (Antonio Tarver) Rocky ile dövüşse ne olurdu tarzı bilgisayar oyunu destekli görüntüleri yayınlanmaktadır. Bu esnada lokantasına gelen yeni şampiyonun menajerleri de Rocky'e bir gösteri maçı teklif ederler. Oğlu da kendisine desterk verir ve Rocky artık mutludur, oğlu ile barış sağlanmış, müstakbel bir sevgili bulunmuş ve eski özlemi boksa dönmüştür. Sıra maçtadır.

Las Vegas'da maç başlar. Rocky tabi ki 20 yaş civarı genç rakibine göre favori değildir. Ama heyecanlı ve Rocky açısından geçmişi hatırlamalarla dolu bir maç beklendiği gibi Rocky'nin yıkılıp kalması ile sonuçlanmaz. Nihayetinde olay juri puanlarına kalır ve Rocky halkın sevgilisi olmasına karşın juri gerçekleri değerlendirmeyi tercih eder.


Stallone 60 yaşındayken serinin 30. Yılında 6.sı çekilen Rocky en uzun ömürlü kült filmlerden olmuştur. 


 

  

  Website counter