Saint-Joseph'liler Derneği Bülten - Mart 2010
 

 

 

Biriktirmek, belki tarihin en eski zamanlarına uzanan bir alışkanlığı insanın… Modern çagdaysa, koleksiyonculuğun ardına gizlenen bir his, bir tutku… İnsanın en saf halinin yansıması…

Kitaplardan, doldurulmuş hayvanlara, puldan yazma eserlere, tablolara, akla gelebilecek ve kültür’ün çevreledigi her şeyi, nesne kılabilen bir ilgi…

Ömer Atakan ‘89 ismini, Saint-Josephliler Derneği görsel devrimin arkasında yatan isim olarak tanıyoruz. Web sayfasının görsel tasarımından, afiş dizaynlarına, a’dan z’ye her tasarımın altında onun imzası, rehberliği yatıyor. Her işi ince detaylarına varana dek kontrol edip yönlendiriyor.

Ne var ki, bir özelligi, bütün koleksiyon algımızı değiştirecek bir yan taşiyor; çünkü Atakan, bir ‘figure collector’.

‘Figure Collection’ alışılagelmiş koleksiyon kalıplarının fazlasıyla dışına taşan bir kavram. Hollywood sinema endüstrisinin popüler karakterlerinin ilk başta, biraz cahilce, ‘oyuncakları’ diye yorumlanacak, kopyaları. Fakat, derine indikçe, en az Hollywood’un kendi endüstriyel yapısı kadar girift, popüler, ve ilgi çekici bir merak alanı.

Lord of The Rings, James Bond, Godfather, Superman, Terminator, Matrix… Bu isimler, çogumuz için, hayranlık duyularak seyredilen film serileri; bir figüre collector için ise, tartışmasız, çok daha fazlası,.. Sahip olmak için tarifsiz bir istek duyulan, formatlar, bust’ler, film sahneleri…

Bu koleksiyonun objeleri, film kahramanları. Boyutlarıysa çok çesitli; yedi inch’lik en küçük boy örneklerden, altıda birlik mini-büst’lere, yine aynı oranda status’lerden ve film sahnelerinden, gerçek boyutlu büstlere, yine filmlerde kullanılan ürünlerin replika’larına uzanan bir skala mevcut.

Üretimleri, Sideshow Collectibles, Cinemaquette, Master Repliqua, Gentle Giant, Hottoys gibi belli başlı firma yapıyor.

Koleksiyonlar ise hep bir çizgi üstünde oluşturuluyor. Kimi koleksiyonerler, belirli bir firmanın tüm ürettiklerini toplamaya yönelirken, kimileri, bir film serisinin tüm örnek figürlerini, kimileriyse, belirli bir boyutta mevcut tüm figürleri toplama yolunu seçiyor.

Türkiye’deki koleksiyon meraklıları, Moda'daki Dreamers Figure ve Ankara’daki merkez distribütör Jedbang Collectibles'ı takip ettikleri gibi, uluslararası siteleri de yakından izliyorlar.

O kadar ki, dünyanın dört bir tarafına dağılmış binlerce insanla, online siteler aracılığıyla her an iletişim içindeler, hem günceli takip ediyorlar, hem de inanılmaz hızda bir değiştirme, daha üst modelini alma mücadelesi yürütüyorlar.

Amerika ölçegiyle kıyaslandığında kırkta birlik bir oran mevcut olsa bile, Türkiye’de de hatırı sayılır bir ‘figüre collector’ camiası var. Üstelik, inanılmaz bir klan oluşturmuş durumdalar. Yurtdışından mağazalara ulaştığı anda, sözleştikleri yer ve saatte buluşup kolileri açıyorlar, yeni figürlerini paylaşiyorlar. Günlerce öncesinden, ön talep vermeyle başlayan heyecan, burada doruk noktasına ulaşiyor. Dahası, meraklılar, düzenli aralıklarla bir araya geliyorlar.

Deyim yerindeyse, bu piyasayı sürekli ve canlı tutuyorlar.

Canlı, çünkü piyasa, her daim hareketli, zira, hiçbir collector, elindekiyle tamamlanmış hissetmiyor, kendini. Gerçek ölçülere yaklaşan, daha büyük boy ve üst kalite ürünler için kıyasıya bir mücadele söz konusu.

Sergileme ise, koleksiyon tutkusunun ayrı bir boyutu. Özel ahşap tasarımlarla müze havasının verilmesi, sergileme için uygun bir ortam varlığı şart. Ömer Atakan’ın da çok önemsedigi, ahşabın renk ve dokusunu seçim titizliğinden, ışıklandırma ayarlarına kadar her noktada hissediliyor.

Bir ‘figür’ün başarısı nedir, sorusuna verdiği yanıtsa açık. İki kriter: benzerlik ve üretim sayısı. Bir figür, esinlenilen kahramanın gerçek görüntüsüne ne ölçüde benziyorsa o kadar, değerli oluyor. Burada, çok özel üretim malzemelerinin, örnegin, gerçek saç ve kumaş kullanılmış olması da çok önemli rol oynuyor. Üretim sayısı ise kuşkusuz, değerle ters orantılı. Limited edition’lar, inanılmaz bedellerle uluslar arası piyasada alıcı bulabiliyor.

Ömer Atakan’ın elindeki en değerli parçalarından biri, Scarface’deki Tony Montana rolüyle Al Pacino. Dünya üretim limitinin altmış olduğu, ilk kopyasının Al Pacino’nun evinde bulunduğu bu örnek life-size büst’ün onuncu numarasına sahip.

Halihazırda değerli olan bu örnegin, değerinin birkaç yılda, çilginca katlanabilmesi ise, hareketli piyasa şartlarında olası.

Böyle olunca da, ‘figüre collector’, gizliden gizliye, akıldışı bir fenomen olarak sürüp gidiyor. Her geçen gün, meraklı kitlesine yeni isimler, büyük ‘çocuk’lar, yeni sinemaseverler ekliyor. İnsanın en eski tutkusuna, koleksiyona, yepyeni bir boyut katıyor.

Ali Türek ( 'SJ 07 )