23 Kasım 2011


1983 yılında çekilen, 007 olarak Roger Moore’un oynadığı 13. Bond filmi olan Octopussy’nin orijinal film afişi dünyanın en önemli illüstratörlerinden Renato Casaro tarafından çizilmiştir.

Tay yayınlarının 1983’te çıkardığı 14 serilik Bond kitap kapaklarının tümünü çizen Aslan Şükür, bu kapağı çizerken Renato Casaro’nun orijinal çiziminden esinlenmiştir.Octopussy ile aynı anda official olmayan bir Bond filmi de vizyona girdi. Sean Connery'i yıllar sonra tekrar Bond olarak Roger Moore'un karşısına çıkarıp "Never Say Never Again" ( Asla Asla Deme ) ile büyük bir çekişme içine girdi iki film şirketi. 
O yıl vizyona giren her iki BOND filminin de orijinal posterlerini Dünyanın en önemli film afişi illüstratörlerinden biri olan İspanyol Renato Casaro çizdi.

Türkiye'de ise 1984 yılında vizyona girmeden önce Casaro'nun orijinal afişi ülkemizin en önemli illüstratörlerinden biri olan Ömer Muz tarafından orijinal postere sadık kalınarak takrar hazırlandı.

Aynı yıllarda vizyona giren iki Bond filmi...
Orijinal afişleri çizen Renato Casaro...
Türkiye'deki versiyonları için ise çizimler gene Türkiye'nin en önemli iki illüstratörü tarafından çiziliyor; Aslan Şükür ve Ömer Muz...
Bu iki orijinal çizim kronolojik olarak da birbirlerini tamamlıyorlar ve bu manada koleksiyonda bir bütünü oluşturuyorlar...