..::Pulp Fiction::..Ucucz Roman..::Pulp Fiction::..Ucuz
 

Yönetmen: Quentin Tarantino
Yapımcı: Lawrence Bender
Senaryo: Quentin Tarantino, Roger Avary

Oyuncular:

Tim Roth .... Pumpkin (Ringo)
Amanda Plummer .... Honey Bunny (Yolanda)
Laura Lovelace .... Waitress
John Travolta .... Vincent Vega
Samuel L. Jackson .... Jules Winnfield
Phil LaMarr .... Marvin
Frank Whaley .... Brett
Burr Steers .... Roger
Bruce Willis .... Butch Coolidge
Ving Rhames .... Marsellus Wallace
Paul Calderon .... Paul
Bronagh Gallagher .... Trudi
Rosanna Arquette .... Jody
Eric Stoltz .... Lance
Uma Thurman .... Mrs. Mia Wallace

Görüntü yönetmeni: Andrzej Sekula
Kurgu: Sally Menke
Yapım yılı, ülkesi: 1994, ABD
Süre: 154 dakika
Dil: İngilizce, İspanyolca, Fransızca
Bütçe: 8milyon $
Gösterim tarihi ABD: 14 Ekim 1994
Türkiye: 14 Nisan 1995


  

“Rezervuar Köpekleri”yle (Reservoir Dogs, 1992) başladığı sinema serüvenine, senaryolarını kaleme aldığı “Çılgın Romantik” (True Romance, 1993) ve “Katil Doğanlar”la (Natural Born Killers, 1994) devam eden yazar-yönetmen Quentin Tarantino, 1994 yapımı 2. filmi “Ucuz Roman”la sinemanın genç dahisi olduğunu kanıtlıyor...

Bu sene 20. yılını kutlayan film, Peckinpah’ın elinden ‘şiddetin ozanı’ ünvanını hakkıyla alan Tarantino’nun üzerinde oya gibi çalıştığı, senaryosundan kurgusuna tüm detayların ince ince hesaplandığı bir başyapıt... “Pulp Fiction” adını, ‘30’lu, ‘40’lı yıllarda ucuz kağıda basılan, ucuza satılan, resimli polisiye romanlardan alıyor. Tür olarak ise, film noir'dan çizgi romana dek uzanan ilginç bir çizgiye sahip. “Pulp Fiction”, seyirciden ilgi ve dikkat bekleyen, ismi gibi ‘ucuz’ olmayan bir yapıt.

En başta öykü, alışılageldik Amerikan filmlerinin tarzında değil. “Rezervuar Köpekleri”nde sinyallerini aldığımız, farklı bir anlatım biçimi Tarantino’nunki... Üç ayrı başlık altında üç hikaye anlatıyor yönetmen... Ama her hikayenin kahramanları birbirleriyle ilintili, tıpkı olaylar gibi. Ve finalde tüm olup bitenler dönüp dolaşıp, başlangıç noktasına bağlanıyor; bir kafeteryaya... “Pulp Fiction”, bir kafede oturan, soygun yapmanın günümüzde ne denli kolay olduğunu birbirlerine anlatan bir çifti ( Tim Roth, Amanda Plummer )göstererek açılışı yapsa da bu çift, jenerikle birlikte, filmin sonuna dek bir daha gözükmemek üzere hikayeden çekiliyorlar.

Ve muhteşem oyunuyla Oscar’a aday olan John Travolta’nın canlandırdığı Vincent Vega’nın etrafında olup bitene dalıyoruz... Birinci öykü, emrinde çalışanların Tanrı gibi korktuğu yarma, zenci baba Marcellus ( Ving Rhames ) tarafından, karısı Mia’yla ( Uma Thurman ) “ilgilenmesi” için görevlendirilen Vincent üzerine kurulu.

Tarantino’ya özgü bir geçişle başlayan ikinci hikayede ise Bruce Willis, boksör eskisi Butch’ı canlandırıyor. Marcellus, Butch üzerine bir bahis oynamış, Butch maçı kaybetmesi gerektiği halde vaadini yerine getirmemiştir. Ve Marcellus’un karısına göz kulak olan Vincent’ın bir diğer görevi de Butch’ı yakalamaktır. Bu bölümde özellikle,Bruce Willis'in babası Capt. Koons olarak ona nasihat veren Christopher Walken'ın kameraya karşı yaptığı "speech" ikonik sahneler arasındadır.

Üçüncü ve son hikayede ise, Tarantino’nun canlandırdığı Jimmy’yle tanışıyoruz. Anlatılansa, Vincent Vega ile partneri Jules Winnfield ( Samuel L. Jackson ) , yanlışlıkla öldürdükleri çalışma arkadaşlarının ardındaki kanları, lekeleri yok etme çabaları... Jules'ın bir ahbabı olan Jimmy, onlara bu konuda yardımcı olur. Burada devreye "cleaner" olarak The Wolf karakteri ile Harvey Keitel girer. İki kafadar yeniden sokağa çıkıp, kafeye oturduklarında, film başladığı noktaya dönmüştür artık ve soygun yapmanın ne denli kolay olduğunu konuşan çift, bu düşüncelerini hayata geçirmişlerdir...

Olaylar ve insan ilişkilerinin iç içe geçtiği “Ucuz Roman”, başta En İyi Film, Yönetmen, Özgün Senaryo, Erkek Oyuncu, Yardımcı Erkek Oyuncu, Yardımcı Kadın Oyuncu, Kurgu dallarında Oscar’a aday gösterilmiş ve yalnızca Özgün Senaryo dalında bu ödülü almıştı... Aynı zamanda Cannes Film festivalinde en iyi film olarak Altın Palmiye "Palm D'Or", Altın Küre ve Bafta'da ise en iyi senaryo ve yard. erkek oyuncu ( Samuel L. Jackson ) ödüllerini de almıştır.

Grease'den sonra yaklaşık 20 sene boyunca düşüşe geçen John Travolta'nın küllerinden doğmasını sağlayıp en çok kazanan aktörler listesine girmesini sağlayan Tarantino, aynı zamanda Rezervuar Köpekleri'nden sonra yakşalık 8 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen Pulp Fictiom ile rüştünü ispatlayı, yaşayan en yetenekli yönetmenler arasına girmeyi başarmıştır.

Film aynı zamanda rüya gibi bir soundtrack çıkartmış, çoğu eski parçalar olmasına rağmen yeniden gündeme oturmuş ve Tarantino sineması gibi, Tarantino müzikleri şeklinde bir kavram da oluşmuştur.


 
 

Rüya gibi bir sound-track:1. Pumpkin And Honey Bunny (Dialogue) / Miserlou - Dick Dale & His Deltones
2. Royale With Cheese - (dialogue)
3. Jungle Boogie - Kool & The Gang
4. Let's Stay Together - Al Green
5. Bustin' Surfboards - The Tornadoes
6. Lonesome Town - Ricky Nelson
7. Son Of A Preacher Man - Dusty Springfield
8. Zed's Dead, Baby (Dialogue) / Bullwinkle Part II - The Centurians
9. Jack Rabbit Slim's Twist Contest (Dialogue) / You Never Can Tell - Chuck Berry
10. Girl, You'll Be A Woman Soon - Urge Overkill
11. If Love Is A Red Dress (Hang Me In Rags) - Maria McKee
12. Bring Out The Gimp (Dialogue) / Comanche - The Revels
13. Flowers On The Wall - The Statler Brothers
14. Personality Goes A Long Way - (dialogue)
15. Surf Rider - The Lively Ones

 
 


..::ÖDÜLLER::..ÖDÜLLER::..ÖDÜLLER::..ÖDÜLLER::..ÖDÜL

OSCAR

Aldı: Orjinal senaryo (Quentin TARANTİNO, Roger AWARY)
Aday: Film, Yönetmen, Erkek oyuncu (J.TRAVOLTA) yard. erk. oyuncu (S.L.JACSON), yard. kad. oyuncu (U.ThURMAN) Kurgu (Sally Menke)

ALTIN KÜRE

Aldı : Orjinal senaryo (Quentin TARANTİNO, Roger AWARY)
Aday: Film, Yönetmen, Erkek oyuncu (J.TRAVOLTA) yard. erk. oyuncu (S.L.JACSON), yard. kad. oyuncu (U.ThURMAN)

BAFTA

Aldı : yard. erk. oyuncu (S.L.JACSON), senaryo (Quentin TARANTİNO, Roger AWARY)
Aday: Film, Yönetmen, Erkek oyuncu (J.TRAVOLTA) yard. erk. oyuncu (S.L.JACSON), yard. kad. oyuncu (U.ThURMAN) Kurgu (Sally Menke), Müzik (Stephen Hunter Flick, Ken King,Rick Ash,Dean A. Zupancic ) Görüntü yönetmeni (Andrzej Sekula)

CANNES

Altın palmiye

MTV

En iyi dans eden çift Travolta ve Thurman

 

Ezekiel 25:17
The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men.Blessed is he who,in the name of charity and goodwill,shepherds the weak through the valley of darkness,for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children.And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy My brothers !And you will know My name is the Lord...when I lay My vengeance upon thee !

Ezekiel 25:17
Dünyadaki bütün erdemli insanların yolu bencil zalim ve kötü kişilerce dört bir yandan kuşatılmıştır.Bu insanlara karanlık vadiden kurtulmaları için merhamet ve iyi niyetle yardımcı olan kişi kutsallaşmıştır.Çünkü o,kardeşlerinin gerçek koruyucusu ve kayıp çocuklarının kurtarıcısıdır.Ve benim kardeşlerimi zehirlemek ve katletmek isteyen böyle insanları büyük bir öç ve şiddetli bir öfkeyle cezalandıracağım!Ve intikamımı senden aldığımda adımın yüce tanrı olduğunu bileceksin!

 

 
 


JIMMIE

Mr. Wolf, you gotta understand somethin' -

THE WOLF
- Winston, Jimmie - please, Winston.

JIMMIE
You gotta understand something, Winston. I want to help you guys out and all, but that's my best linen. It was a wedding present from my Uncle Conrad and Aunt Ginny, and they ain't with us anymore -

THE WOLF
- let me ask you a question, if you don't mind?

JIMMIE
Sure.

THE WOLF
Were you Uncle Conrad and Aunt Ginny millionaires?

JIMMIE
No.

THE WOLF
Well, your Uncle Marsellus is. And I'm positive if Uncle Conrad and Aunt Ginny were millionaires, they would've furnished you with a whole bedroom set, which your Uncle Marsellus is more than happy to do.

 

 

 
  

Filmdeki Açıklanmayan Ayrıntılar ve Tarantino Bilmeceleri:

Filmde kimi açıklanmayan doğaüstü konular mevcut ve bunlar için birçok senaryo yazılmış filmin fanları tarafından.

Herkesin büyük hayranlıkla baktığı çantanın içinde ne olduğu hala daha belli değil. En büyük olasılık Marcellus’un ruhu olduğu yönünde. Bir mitolojiye göre, şeytan ruhunu satın aldığı kişilerin ruhunu ensesinden çekiyor. (dikkat ettiyseniz Marcellus un ensesindeki yara bandının buna işaret olduğu söyleniyor. Çantanın şifresinin de 666 olması bu fikri güçlendiriyor. Arıca çantanın içinde Rezervuar Köpekleri’nde çalınan elmasların olduğunu söyleyener de var.
 
Çantanın içinde Wallace’ın ruhunun olduğu tezini doğrulamak için Jules ve Vincent’in Brat’i öldürürken ortaya çıkan ışığın onun ruhu olduğunu ileri sürülmüş. Ancak bu bazılarına göre yanlış bir yorum. Açıklaması: Bu muhteşem ikilinin aynı odada öldürdüğü diğer iki adamda ve Vincent’in kazara zenciyi vurduğu sahnede böyle bir ışık söz konusu değil. Bahsi geçen o ışık sadece Jules’un ateş ettiğini gösteren kamera açısından Vincent’in de aynı anda ateş ettiğini göstermek için değiştirilen ve sonra hemen tekrar Jules'a dönen görüntülerin arasını doldurmaktan başka bir fonksiyonu olmayan güzel bir sinemasal geçişten başka bir şey değil.

Ayrıca Tarantino bir röportajında bahsi geçen tezi düşünerekten filmi çekmediğini açıkladı. Ama elbette çantada ne olduğunun seyircinin doldurması gereken bir muamma olması amacıyla çantaya ışık koyduğunu kabul etti. Ama bu tezin Tarantino tarafından önceden düşünülmediğini kanıtlayan başka bir olaysa Marcellus’un ensesindeki yara bandının film çekimleri esnasında bir yarayı kapatmak için oyuncu tarafından kullanıldığı ve Tarantino’nun da hoş gözüküyor diye bunu çıkarttırmadığı biliniyor.

Kurşunların durması ya da Vincent ve Jules’a değmeden geçmesini şu şekilde açıklıyorlar. Tanrı Vincent ve Jules’a ikinci bir şans veriyor filmde Jules’ın da dediği gibi. Şans vermesinin sebebi ise bu işi bırakmaları isteniyor(Tanrı istiyor).(bunu da yine filmde Jules söylüyor)Bu olaydan çok etkilenen ve inanan Jules işi bırakıyor ama Vincent pek üzerinde durmuyor bu olayın. Filmin ortalarında ise(aslında sonunda) Vincent ölüyor hem de şans eseri. Ama Jules hayatta kalıyor. Bunu da filmin fanatikleri Vincent’ın tanrının sözünü dinlememesiyle bağdaştırıyorlar.Filmde Tarantino’nun gerçekten önceden düşünüp tasarlayıp filme koyduğu son derece zeka kokan birkaç numara:

- Filmin başında Pumpkin garsondan kahve isterken fincanı sol eliyle kaldırırken,son bölümde sağ eliyle kaldırıyor.

- Pumpkin ve Honey Bunny soygun yapmaya karar verdikten sonra Honey Bunny elindeki silahı tek eliyle tutuyor,filmin sonunda tekrarındaysa iki eliyle birlikte tuttuğu görülüyor.

- Filmi izlerken pek çoğumuzun (dublaj nedeniyle veyahut buna sinemada altyazı yazılmadığı için) farkedemediği bir gelişmede (sıkı durun): aslında Vincent ve Mia’nın Jack Rabbit Slim's deki dans yarışması ödülünü kazanmamış olmaları. Zira Butch filmde kendi apartına yavaş ve dikkatlice yaklaşırken bir radyo yayınının kısık sesi duyulur. Ve duyulan yayında bir haber geçilir: 'Jack Rabbit Slim's de kavga çıktı ve bir adamla bir kadın dans yarışması ödülünü çaldı.' Gördüğünüz gibi sen filmi defalarca izle ve her seferinde Tarantino seni kandırmayı başarsın.

- Başka bir radyo yayını numarası da filmin hemen başında yer alıyor. Vincent ve Jules 3 kişiyi öldürecekleri odanın önüne gelene kadar ilerledikleri uzun (adeta bir labirent) koridorda duyulan bir radyo haberinde de şu geçilir: Butch ve ....'nın box maçı......

- Vincent ve Mia "Jack Rabbit Slim"s e girdiklerinde Vincent etrafta göz gezdirir ve gözüne koşulan bir oyuncak araba yarışı çarpar. Eğer dikkatli bakarsanız arabaların renkleri mavi, beyaz, pembe, turuncu, sarı ve kahverengidir. Yani iyi bir Tarantino takipçisine şu an bu cümleyi ben bitirmeden çoktan vay be dedirten olay; "Bu renkler “Reservoir Dogs” taki esas adamlarımızın kendilerine takmak için rumuz olarak seçtikleri renk isimleri". Ayrıca aynı numarayı Kill Bill’de de yapmıştır Tarantino. Gelin, Hattori Hanzo’nun sushi barının üst katında kılıç koleksiyonuna bakarken kılıçların renklerine dikkat..


 

 
 

   Website counter