MATRIX RELOADED - LAURENCE FISHBURNE GUN DISPLAY
 


2. Matrix filmi olan "Reloaded"da Morpheus ( Laurence Fishburn )'un kullandığı silahın ta kendisini yaklaşık 4 senedir PropStore'un web sitesinden imrenerek izliyordum. Filmlerde güvenlik ve maliyet açısından silahlı sahnelerin çok büyük bir kısmında rubber dan silah kullanılıyor, veya kılıç vb. kullanırken tahtadan yapıp üzerine çok gerçekçi boyamalar yapılıyor. "Gladiator" veya "Last of The Mohicans" gibi filmlerdeki tüm silahlar ( yakın çekimler vb. hariç ) genelde bu tarz malzemeden yapılıp, ağırlığı da indirgeniyor. Ayrıca İngiltere'deki Silah Satış Kanunu yüzünden bunlar plastikten de olsa prop, replica, gun ibareleri geçtiğinden bir UK vatandaşına veya bir UK adresine satış yapılamıyor, veya Londra'da otelde kalıyorsanız bile oraya adresinize yollamıyorlar. Ancak ülkenize yollayabiliyorlar kargo ile ama o zaman da gümrükte çok problemler çıkıyor. PropStore'u ziyaretimiz sırasında elden alabildim  ama uçakta da getirmek ve güvenlikten geçirmek ayrı bir macera ona burada değinmiyorum artık. Havaalanına üzerinde gun ibareli çöp bile sokmak imkansız.

Silah, dediğim gibi yüksek kalitede lastikten yapılmış ama üzerindeki tüm detaylar, seri numarasına kadar işlenmiş ve bakıldığında tamamen metal gerçek silah hissi verecek kadar da gerçekçi. Alman Walther P99 silahın birebir 18x14 cm. boyutlarındaki replicası 42cm x 62cm. x 9cm. boyutlarındaki özel çerçevesiyle birlikte geliyor. Çerçeve PropStore 'un çerçeve atölyesinde laser-cut tekniği ile çok yüksek kalitede yapılmış. Kapak sistemi açılabiliyor ve rahatlıkla istendiğinde silah alınıp incelenebiliyor.

Bu screen used prop, Matrix filmlerinin silah koordinatörünün 24 Nisan 2004 tarihli ıslak imzasının da bulunduğu bir sertifika ile geliyor. Ayrıca bu silah tekrar serinin 3. filmi olan "Revolutions"da da tekrar Morpheus karakteri tarafından kullanılıyor. 2. olarak PropStore'un CEO'su Stephen Lane tarafından gene ıslak imzalı, soğuk damgalı ve Authorisead Dealer olarak PropStore Hallogramlı sertifikası da ürün ile veriliyor.

Bundan 10 sene önce 2003 yapımı dünyaca çok büyük hasılat yapan Kült Matrix filmde kullanılmış bu silah tamamıyla unique diye adlandırdığımız, bir ikincisinin olmadığı "one of a kind" bir koleksiyon parçası.

Bu arada kırmızı mı yoksa mavi mi, lütfen seçiminizi yapmayı unutmayın...
 
The Gun used by Morpheus (Laurence Fishburne) in the Keanu Reeves action blockbuster: 'The Matrix Reloaded'. This small, highly detailed stunt pistol is a replica German Walther P99 made of dense rubber. The serial number and manufacturers details are clearly visible. It measures 18cm x 14cm (7" x 5.5"). The gun comes with a letter detailing its history from the weapons coordinator on both of the landmark science fiction films. This prop comes custom framed in a hinged box display, with a laser-cut mount board with the films' title and movie still in the foreground. The display can be opened and the gun is removable. The background behind the gun is silver, which really makes this prop stand out. A fantastic piece measuring 42cm x 62cm x 9cm (16.5" x 24.4" x 3.5")