SON İTTİFAK SAVAŞI - The Last Alliance


Çok sıkı bir LOTR koleksiyoneri olan 35 yaşındaki "Barış Acun a.k.a Mithrandir" kardeşim halen Balıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı Yüreğil köyünde sınıf öğretmenliği yapmakta. Tolkien'in romanında geçen Son İttifak Savaşı'nı çok güzel bir anlatım ile bizler için incelemiş ve bu konsept doğrultusunda nadide bir Weta büst serisini toplamış. Bu güzel yazı ve fotoğrafları bizlerle paylaştığı için çok teşkkür ediyoruz 

 

Karakter Tarihçeleri başlığında, Sauron'un kışkırtmasıyla Valar'a karşı isyan ederek savaşa yürüyen, bir zamanlar yine Valar tarafından lütuflandırılarak Numenor adasıyla ödüllendirilen Numenoreanlardan hala Valar'a sağdık kalarak bu ihanete katılmayan küçük de olsa bir topluluk vardı. Kralların soyundan gelen Elendil liderliğinde toplanan ve sağdıklar diye anılan bu topluluk, yüreğini Melkor'a dönen ve Kara Numenoreanlar olarak anılan soydaşlarının savaş için Valinor'a doğru gemilerle yola çıkmaya başlamasından kısa süre önce dokuz gemiyle doğuya Orta Dünya'ya doğru yelken açtılar. Kara Numenoreanlar Valinor kıyılarına ulaşır ulaşmaz Valar'ın gazabıyla karşılaşarak helak oldular ve Valar yarattıkları bir felaketle Numenor adasını tamamen sulara gömdü. Büyük Deniz'in ortasında devasa bir yarık oluştu ve Valinor sonsuza dek Arda'dan ayrılarak bilinen dünyanın tamamen dışına, Elfler dışında hiç bir ölümlünün ulaşamayacağı bir mekana taşındı. Bu olay Akalebeth diye anılır.
 

 


 


Vaların da lütfuyla Akalebeth'ten kurtulan sağdıklar uzun bir yolculuktan sonra Orta Dünya'nın batı kıyılarına ayak bastılar. Yüzlerce yıldır Numenor'dan Orta Dünya kıyılarına yolculuk eden Numenorean denizcilerle dostlukar kurmuş olan ve Sauron'la savaşlarında onlardan yardım da görmüş olan Elfler, sağdıkları dostlukla karşıladılar. Artık Orta Dünya'nın batısını yurt edinen Numenor soyunun son kalanları kuzeyde Arnor, güneyde Gondor olmak üzere iki ayrı yönetimsel bölgeden oluşan Birleşik Krallık'ı kurdular. Akalebeth'ten kurtulan sadece sağdıklar değildi. Sauron da felaket sırasında zor da olsa adadan kaçarak Orta Dünya'ya geldi ve Mordor'da yuvalanmaya başladı.

Mordor'u seçmesinin sebebi, buranın doğal bi kale gibi etrafının dağlarla çevrili olması ve Gorgoroth düzlüklerinin tam ortasında, ateşini Arda'nın kalbinden alan Orodruin'in yükseliyor olmasıydı. Çünkü büyücülük ve demir dövme işlerinde kullandığı ateş orada yeryüzünün kalbinden fışkırıyordu. Sauron, Mordor Diyarı'nın ortasında Hükmeden Yüzük'ü şekillendirmişti. Şimdiyse orada kendisine yeni bir biçim yaratana dek karanlığın içine oturup derin düşüncelere daldı ve yeni biçimi korkutucuydu. Çünkü Numenor'un sulara gömülüşü sırasında dipsiz uçuruma yuvarlandığı zaman aydınlık görünüş sonsuza dek ondan ayrılmıştı. Şimdi Tek Yüzük'ü yeniden takmış ve kendini güçle örtmüştü. Mordor'da Barad-dur'u yükseltmeye başladı. Sauron artık Eldar ve Batıil Insanları’na karsı savaşa hazırlanıyordu. Dağın ateşleri yeniden uyanmıştı. Böylece, uzaklardaki Orodruin'in dumanları görüldüğünde anlaşıldı ki Sauron dönmüştü ve Numenoreanlar dağı, Kıyamet Dağı, "Amon Amart" diye yeniden isimlendirdiler. Artık Sauron zamanının geldiğine inanıyordu ve büyük bir orduyla, Minas Anor'un (Batan Güneş Kulesi) karşısında, Anduin Nehri'nin doğu kıyılarında yükselen ve Mordor'un batısını çevreleyen dağlarda bulunan Minas İthil'e (Doğan Ay Kulesi) saldırarak burayı ele geçirdi. Bundan sonra oraya artık Minas Morgul (Kara Büyü Kulesi) denilecekti ve Minas Anor'un da adı değiştirilerek gözcü kulesi anlamına gelen Minas Tirith yapıldı.

Elendil ve Gil-galad birlikte divan topladılar çünkü artık Sauron'un çok güçlendiğini, karşısına birlik olarak çıkmazlarsa, onun teke tek savaşlarda tüm düşmanlarını yenebileceğini anlamışlardı. Böylece Son İttifak diye anılan birliği kurdular. Elfler ve İnsanlardan büyük bir ordu oluşturarak Orta Dünya'nın doğusuna doğru yürüyüşe geçtiler ve bir süre için İmladris'te (Ayrıkvadi) durdular. Denir ki orada birleşen bu ordu, o ana kadar Orta Dünya'da görülen tüm ordulardan daha gösterişli ve güzeldi. Thangorodrim'e yürüyen Valar ordusundan beri daha büyüğü toplanmamıştı.


 


Weta Collectibles - King Elendil, 1/4 Scale Bust


Weta Collectibles - Numenorean Soldier, 1/4 Scale Bust

İmladris'ten Dumanlı Dağlar'ı aştılar, Anduin Nehri boyunca aşağıya doğru ilerlediler ve sonunda Kara Diyar'ın kapısının önünde uzanan muharebe alanında, Dagorland'da, Sauron'un ordusuyla karşı karşıya geldiler. Denir ki o savaşta yaşayan her şey, bütün soylar, hatta hayvanlar ve kuşlar bile, o gün ikiye ayrılarak iki orduya katılmış. Sadece Elfler dışında. Bir tek onlar bölünmemiş ve Gil-galad'ı izlemişler. Cücelerin küçük bir bölümü karşı safa geçmişti ama Morialı Durin'in soyu Sauron'un karşısındaydı. İttifak ordusu zafer kazandı. Çünkü o günlerde Elflerin kudreti hala büyüktü. Ve kuvvetli, uzun boylu Numenoreanların öfkeleri korkunçtu. Gil-galad'ın mızrağı Aeglos'un karşısında kimse dayanamıyordu. Elendil'in kılıcı Narsil ise insanları ve orkları korkuyla dolduruyordu, çünkü güneş ve ay ışığıyla parıldıyordu. Gil-galad ve Elendil, Mordor'un içlerine Gorgoroth düzlüklerine kadar ilerleyerek Sauron'u kuşattılar. Kuşatma tam yedi yıl sürdü ve bu süre içerisinde her iki taraftan da sayısız saldırı oldu. Bu saldırılar sırasında Elendil'in küçük oğlu, İsildur'un kardeşi Anarion katledildi. Sonunda kuşatma o kadar daraltıldı ki Sauron bizzat savaş meydanına çıkarak savaşmak zorunda kaldı. Tek Yüzük'ü kullanan Sauron'un gücü altedilemiyordu ve Sauron hem Gil-galad hem de Elendil'le çarpışarak ikisin de katletti. Elendil'in kılıcı Narsil, yere düşen vücudunun altında kalarak kırıldı. Ama Sauron da yere yıkılmıştı ve İsildur, kırılmış Narsil'in kabza parçasıyla Hükmeden Yüzük'ü Sauron'un elinden keserek aldı. Güçsüz kalan ruhu bedenini terk etti ve uzaklara kaçtı, ıssız yerlere saklandı. Bir daha görünür bir biçim alabilmesi için yüzlerce hatta binlerce yıl geçmesi gerekti. Başsız kalan ve Tek Yüzük'ün gücünden yoksun kalan Mordor ordusu dağıldı ve büyük bir bölümü İttifak güçleri tarafından yok edildi.

Hükmeden Yüzük'e ne olduğu hakkında o çağın bilgelerinin bile hiçbir bilgisi yoktu. Sanki hiç yapılmamıştı. İsildur, onu Elrond ve Cirdan'a teslim etmemişti. Onların İsildur'a verdikleri öğüt, yüzüğün dövüldüğü Orodruin'in ateşlerine atarak yok etmesiydi. Böylece Sauron'un kudreti sonsuza dek ortadan kalkacak ve sadece yabanellerde saklanan bir kötülük gölgesi haline gelecekti. Ama İsildur bu öğüdü reddetti ve dedi ki: "Yüzüğü babamın ve kardeşimin ölümlerinin diyeti olarak alıyorum. Düşmana öldürücü darbeyi ben vurmadım mı?" Yüzüğü seyretmekten fazlasıyla hoşlanıyordu. Onun yok edilmesine izin vermeyecekti. Böylece onu takarak önce Minas Anor'a döndü.

Savaşta düşen kardeşi Anarion'un oğlu Meneldil'e ögütler verdi, Güney Krallığı Gondor'u ona teslim ederek kısa süre sonra ayrıldı. Tek Yüzük'ü soyunun bir aile yadigarı olarak almıştı. Elendil'in geldiği yoldan kuzeye doğru ilerleyerek Gondor'dan ayrıldı. Babasının Kara Diyar'ın gölgesinin çok uzağında olan Eriador'daki Kuzey Krallığı Arnor'u sahiplenmeyi amaçlıyordu. Yolculuğu sırasında, Dumanlı Dağlar'ın doğusunda kurduğu kampta, savaştan kurtularak dağlara sığınan orklar tarafından saldırıya uğradı ve orada aralarında Elendur, Aratan ve Ciryon adlı üç oğlunun da bulundugu halkının neredeyse tamamı katledildi. Savaşa giderken karısı ve en küçük oğlu Valandil'i Imladris'e bırakmıştı ve bu sayede onlar bu katliamdan kurtuldu. İsildur, Tek Yüzük sayesinde kaçtı. Orklar, nehre ulaşıp suya girene dek koku ve ayak izleri sayesinde onu takip ettiler. Nehre girdiğinde Tek Yüzük ona ihanet etti ve kendisini yapanın intikamını aldı. Yüzerken parmağından kayıp suyun içinde kayboldu. Böylece Orklar onu akıntının içinde gördüler ve birçok okla vuruldu. Halkından sadece üç kişi uzun bir yolculuğun ardından dağarı aşarak geri dönebilmişti. Onlardan biri de koruması için Elendil'in kılıcı Narsil'in parçalarını verdiği silahtarı Ohtar'dı. Böylece Narsil'in parçaları İsildur'un varisi Valandil'e teslim edilmek üzere İmladris'e ulaşmış oldu. Ama yeniden dövülerek birleştirilmedi. Elrond'un kehanetine göre, Hükmeden Yüzük yeniden bulunup Sauron dönene kadar kılıç yeniden dövülmeyecekti. Böylece en eski günlerin ve Karanlık Yıllar'ın ardından Güneşin İkinci Çağı bitip üçüncü çağı başladı.

Weta Collectibles - 1/4 Scale Bust LOTR Bust Serisi

Parçalardan bahsedecek olursak büstler Sauron haricinde Weta üretimi. Hatta bu büst serisi LOTR adına çıkan yine Weta üretimi 1/6 statü serisiyle birlikte ilk serilerden. Ölçekleri 1/4 ve limitleri 3000. Ayrıntılar resimlerden de göreceğiniz gibi oldukça başarılı. Beni tek rahatsız eden Gil-galad'ın mavi kıyafetindeki altın yadız işlemelerdeki özensizlik oldu ama bunu dışında tüm büstler son derece başarılı.

Özellikle Elendil, İsildur, Numenorean savaşçı ve Elf savaşçının zırhlarındaki ayrıntılar son derece göz dolduruyor. Özellikle Elendil ve İsildur'un zırhlarındaki çelik zırh parlaklığı oldukça başarılı olmuş ve Elf savaşçının hem zırhı çok güzel görünüyor hemde mavi pelerinin üzerindeki altın yaldız gölgelendirmeler son derece keyif veriyor. Üstelik pelerindeki bu gölgelendirmeler, özellikle gün ışığında farklı açılarda ton değiştiriyor. Böyle bir boyama hiç görmemiştim doğrusu. Bu seri Weta tarafından üretilmiş olsa da piyasaya SideShow Collectibles tarafından çıkarılmıştı.

Sauron büste gelecek olursak, bilindiği gibi GG üretimi ve bu seri 1/6 ölçeğinde olsa da Sauron'un boyutları bi insanın neredeyse 2-2,5 katı olduğu için ölçeği 1/6 dan çok daha küçük olmuş oluyor. Neredeyse 1/18 hatta biraz daha küçük diyebilirim. GG'nin LOTR mini büst serisinin en güzel parçalarından biri bence ama herkesin malumu GG bu seriyi yarım bırakarak resmen mundar etti.

Narsil'in parçalarına gelecek olursak, üzerinde basılı bi marka yok ama bildiğim kadarıyla United Cutlery üretimi. Kılıç 1/4 ölçekte ve son derece ayrıntılı. Malzeme çelik ve parçalar birbiriyle tam uyumlu. Yani birleştirildiğinde kılıç ortaya çıkıyor. Kılıç çok iyi ama kılıcın üzerinde durduğu heykel tam bir fiyasko. Resmen yalap şap yapıp geçmişler. Özellikle kaidenin sculpt rezalet, ben bile daha iyi yontardım herhalde. Boyama desen söyleyecek laf bulamıyorum remen fırça badana. Yeniden boyamayı düşünüyorum doğrusu hatta kılıcı heykel olmadan Son İttifak savaşı köşesinde Sauron'un önünde başka bi şekilde sergilemeyi planlıyorum.
 


Cinemaquette - Aragorn, King Elessar, 1/3 Scale Figure